10 sierpnia 2015

Apelujemy o pomoc dla poszkodowanej rodziny

We wtorek, 4 sierpnia w godzinach wieczornych spłonął budynek jednorodzinny w Redlicach. W akcji gaszenia wzięły udział czerty jednostki straży pożarnej.

W domu zamieszkiwała 7-osobowa rodzina, w tym jedna niepełnoletnia. Mieszkańcy Redlic w skutek pożaru stracili niemalże cały swój dobytek. Po zdarzeniu na miejscu pogorzeliska pojawiły się służby miejskie, był kierownik ośrodka pomocy społecznej, dyrektor zakładu gospodarki komunalnej, szefowa zarządzania kryzysowego w gminie, kierownik inwestycji ze ścinawskiego urzędu oraz burmistrz Krystian Kosztyła. Pogorzelców odwiedził również proboszcz miejscowej parafii ks. Grzegorz Ropiak. 

Ścinawski samorząd organizuje pomoc, żeby umożliwić poszkodowanym mieszkańcom bieżące funkcjonowanie. Zaproponowano rodzinie kilka tymczasowych lokalizacji, jednak poszkodowani zdecydowali, że najlepiej jeżeli będą mogli zamieszkać w świetlicy wiejskiej, która znajduje się naprzeciw ich spalonego domu. Mieszkańcy wsi wstępni wyrazili zgodę na tą propozycję i obecnie trwają prace polegające na przystosowaniu świetlicy na tymczasowe mieszkanie. 

Za pośrednictwem ścinawskiego ośrodka pomocy społecznej organizowana jest akcja zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Najpilniejsze potrzeby dotyczą sprzętów domowych: pralka, lodówka, garnki do kuchni, przyborów szkolnych dla 15-letniego chłopca, potrzebne jest również łóżko, kosmetyki do codziennego użytku. Wszystko to ma zapewnić w miarę normalne funkcjonowanie poszkodowanej rodziny do czasu, aż odbuduje swój dom. 

- Ważna jest także pomoc finansowa, ci ludzie stracili prawie wszystko - mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. - W najbliższą niedzielę planowana jest zbiórka pieniężna na rzecz pogorzelców organizowana przez parafię w Wielowsi - dodaje. 

Gospodarz gminy zaoferował pomoc poszkodowanym oraz zapewnił pełne zaangażowanie miejscowego zakładu gospodarki komunalnej oraz ośrodka pomocy społecznej. 

- Gorąco apeluję i proszę wszystkich, którzy chcą i mają możliwość udzielenia pomocy poszkodowanym, aby nie pozostali obojętni na los ludzi dotkniętych nieszczęściem - mówi kierownik ośrodka pomocy społecznej, Jolanta Szymczyk. 

Szczegółowych informacji w sprawie pomocy dla rodziny udzielają pracownicy MGOPS w Ścinawie pod podanym numerem tel.: 76 841 26 20, czynnym w godzinach pracy ośrodka. 

- Informacje w sprawie potrzeb dotyczących remontu domu opublikujemy po decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania, rodzina nie wie dzisiaj czy przyznana kwota wystarczy na całkowite naprawienie szkód jakie wyrządził pożar, oraz po ocenie przez inżyniera budowlanego i rzeczoznawcę w zakresie koniecznych do poniesienia nakładów - dodaje burmistrz.